ESKİ KIYAFETLERİNİZDEN PARA KAZANMAK İSTER MİSİNİZ?

07:57

Moda dünyasının ışıltısı göz kamaştırıyor değil mi? Ama aynı zamanda gezegenimizin kaynaklarını da orantısızca tükettiğinin ne kadar farkındayız? Eğer yeterince farkındaysak, kıyafetlerimizi geri dönüştürerek doğal kaynakların tüketimini biraz olsun azaltabiliriz.Bugün, geri dönüşüm konusunda elini gerçekten taşın altına koyan bir markanın, H&M'in Kıyafet Toplama Projesi'nden bahsedeceğim. Ve evet, başlıkta da yazdığı gibi, eski kıyafetlerinizden nasıl para kazanabileceğinizi de anlatacağım.

Bir tişörtün yapımında 2700 litre su kullanılıyor ve bu miktar bir insanın 900 günlük su ihtiyacına eşit. Bu sadece bir tişört yapımı için kullanılan miktar, peki tüm moda endüstrisini düşünürsek, ne kadar çok su ve doğal kaynak israfı yapılıyor değil mi? 

Bu konuda büyük markalara çok büyük sorumluluklar düşüyor. H&M bu konuda üzerine düşen sorumlulukları yerine en iyi şekilde getiren, en sürdürebilir markalardan biri.

Çöpe atılan kıyafetlerin %95'i, yeniden giyilebilir veya geri dönüştürülebilir. H&M, kullanmadığı giysilerine yeni bir hayat vermek isteyen müşterileri için bu süreci oldukça kolaylaştırıyor.


H&M, 2013 yılında küresel bir kıyafet toplama projesi başlattı ve sadece o sene 32.000 ton ağırlığında kumaş toplandı. 

2014 yılında, geri dönüştürülen ürünlerden yapılmış Conscious koleksiyonunu çıkardı. Ve her sezon koleksiyona yeni ürünler eklemeye devam ediyor. (Bakınız:H&M Conscious Koleksiyonu)Hangi koşulda ya da hangi marka olursa olsun, istemediğimiz, kullanmadığımız veya artık ihtiyaç duymadığımız giysilerimizi ve ev tekstili ürünlerimizi, bize en yakın H&M mağazasında yer alan toplama kutularına bırakabiliriz.

Toplanan her parçanın %20'si kalitesini ve dayanıklılığını kaybetmeden geri dönüştürebilecek tekstil lifleri içeriyor.

(Geri dönüşüm sürecinin nasıl işlediğini merak edenler için, H&M Türkiye'nin websitesinden aldığım açıklama yazının sonunda yer almaktadır.)

Artan teknoloji ile birlikte bu oranın artması daha olası gözüküyor, ki zaten H&M de tekstil liflerinin tamamının yeniden kullanılabilmesi ya da geri dönüştürülebilmesi için teknolojik çözümler arıyor.

Geri dönüşümden artan ürünler H&M Vakfı tarafından sosyal sorumluluk ve geri dönüşüm projelerinde kullanılıyor. H&M ayrıca topladığı her bir kilo tekstil ürünü için bir yardım kuruluşuna 2 cent bağışta bulunuyor. Belki az gelebilir ama bu rakamı en az 30.000 ton için düşünürseniz 600.000 Euro gibi bir bağış elde ediliyor.

Yardım yapılan kuruluş her ülke için değişiyor, Türkiye için bu kurum Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD).

26 Temmuz 2017 itibariyle Türkiye'de 299.439 kg kıyafet toplanmış. Bu konuda süreç çok şeffaf işliyor, isterseniz aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz:
http://hm.charitystar.com/en/home/


Başlıkta yazdığım gibi, 
eski kıyafetlerinizden nasıl mı para kazanabilirsiniz?

1- Öncelikle sizin işine yaramayan ama iyi durumdaki eşyalarınızı, son zamanlarda sıklıkla artan ikinci el kıyafet ve aksesuar alışveriş uygulamalarında satmayı deneyebilirsiniz. 

(Yakın zamanda bu mobil uygulamalar için de bir inceleme yazısı yazacağım. Linkini buraya ekleyeceğim.)

2- Kullanılmayacak ve satılamayacak durumda olan kıyafet ve ev tekstili ürünlerinizi size en yakın H&M mağazasına götürebilirsiniz. H&M, geri dönüşümü teşvik etmek için, getirdiğiniz poşet başına size 10 TL'lik hediye çeki veriyor. 

(Bu proje her yıl tekrarlanıyor. Bu yıl için son gün 30 Ağustos 2017)Eski kıyafetler toplandıktan sonraki süreç şöyle işliyor:

Toplanan tekstil ürünleri, 350’yi aşkın farklı kategoriye ayrıştırılıyor. İyi durumda olan ve tekrar kullanılabilecek tekstil ürünleri dünya genelinde ikinci-el olarak dağıtılıyor.

İkinci el olarak kullanılamayacak derecede olan tekstil ürünleri ise ya başka ürünlere örneğin temizlik bezleri ve ileri dönüşüm ürünlerine dönüştürülüyor, ya da öğütülüp inşaat ya da otomotiv endüstrisinde dolgu ve izolasyon malzemesi olarak kullanılıyor. Bazı ürünlere tekstil lifi olarak yeni bir şans tanınıyor. Bunlar ip olarak eğiriliyor ve yeni H&M Conscious ürünlerinde kullanılıyor.

Süreç boyunca, hiçbir şey boşa gitmiyor. Düğme ve fermuarlarda kullanılan metaller bile geri dönüşüyor. Oluşan toz bile kullanılıyor. Küp şeklinde basılıyor ve kağıt endüstrisine, mukavva yan ürünü olarak kullanılmak üzere gönderiliyor. Toplanan tekstil ürünlerinin son kalan yüzdesi ise, yakılıyor ve yeni enerji oluşturuluyor.


Hala buradaysan, aşağıdaki yazılar ilgini çekebilir:

Yavaş Moda Nedir?


You Might Also Like

2 yorum

 1. Bilgi dolu bir yazı olmuş. Teşekkürler. Infografiğinizi https://www.facebook.com/BirYasimaDahaGirdim adresinde paylaşabilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim, tabii ki paylaşabilirsiniz. Dijital Turta Facebook sayfamızı da etiketlerseniz çok memnun oluruz. :)

   https://www.facebook.com/dijitalturta

   Sil