APP İNCELEME || 2. EL ALIŞVERİŞ UYGULAMALARI

05:58

Moda blogger'ı olacağım diye aldığınız, gardıroplarınızdan taşan yüzlerce parça giysiyi satmak için bir uygulama mı arıyorsunuz?

O zaman doğru zamanda, doğru yerdesiniz demektir. Çünkü bugün Türkiye'de en çok kullanılan 2. el alışveriş uygulamaları hakkında yaptığım detaylı incelemeleri sizinle paylaşacağım.Öncelikle şunu söylemeliyim: Bu yazıyı yazmaya başlamadan önce, sempati duyduğum bir uygulama olmadığı için hepsine objektif yaklaşmaya çalıştım. Araştırmamın sonunda kimi uygulamaların bazı yönlerini sevdim, bazılarını pek beğenmedim.

Bu yazıyı hazırlarken uygulamaları değerlendirmek için en büyük kriterim kullanıcı yorumlarıydı. App Store ve Google Play Store'daki yorumların büyük bir kısmını okudum. Ayrıca kullanıcıların memnuniyetlerini ve şikayetlerini görebilmek için https://www.sikayetvar.com/ websitesine de baktım.

Bu yazıda Letgo, Modacruz, Zebramo, Gardrops ve Dolap adlı 5 mobil uygulamanın detaylı incelemesi, ayrıca bunlara ek olarak 10 tane ikinci el alışveriş app önerisi bulunmakta.

Bu uygulamalardan kullandıklarınız varsa, yorum olarak görüşlerinizi yazarsanız çok sevinirim.*Uygulamaları indirmeden önce sözleşmelerini okumanızı tavsiye ederim. 

**Bu blog yazısında yer alan puanlar ve istatistikler 8 Ağustos 2017 tarihine aittir.Letgo: 2.El Eşyaları Al & Sat

Letgo, Türkiye'nin en popüler ikinci el alışveriş uygulamalarından biri. Uygulamada buzdolabından gitara, elbiseden cep telefonuna çok çeşitli ürün alışverişi mümkün. Ama benim gördüğüm kadarıyla en çok listelenen ürünler mobilya ve elektronik cihaz. 

App Store'daki puanı: 4,5 yıldız (17.364 oy ile)

Google Play Store'daki puanı: 4,5 (702.274 oy ile)

ŞikayetVar'daki puanı: %17 memnuniyet, %2 teşekkür, 197 şikayet

.......................................................................................................................................

Diğer uygulamalardan farkları:

 • Letgo'da ürün alım satımı tamamen kullanıcılar arasında gerçekleşiyor. Yani bir ürün almak, satmak istiyorsanız karşıdaki kişi ile buluşup alışverişi elden yapıyorsunuz. Uygulama bu yüzden konum tabanlı işliyor. Ama görüşmeden, alışverişi kargo ve hesaba para gönderme şeklinde gerçekleştirenler de var. Ürünü almadan önce para gönderenler mağdur olabiliyorlar, buna dikkat etmek lazım.
 • Alışveriş kullanıcıların arasında geçtiği için Letgo tarafından da bir komisyon alınmıyor. Ürününüzü daha hızlı satmak isterseniz de öne çıkar seçeneği ile 15 dakikalığına anasayfaya reklam vermiş oluyorsunuz ve bunun bedeli 3.49 TL.


Eksiler & Şikayetler:

 • Uygulamanın eleştirilmesi ve şikayet edilmesindeki en büyük sebeplerden biri güvenlik açığı. Birisini şikayet ettiğinizde isminizin gözükmesi, birisini engellediğinizde size hala yorum yazabilmesi ve ürün fotoğraflarınızı görebilmesi kullanıcıların en çok rahatsız olduğu özelliklerin başında geliyor. 
 • Kullanıcılar, yorum yazma özelliğinden memnun değiller. Çünkü çok fazla küfürlü yorum yazanların olduğunu ve bunların önüne geçmek için Letgo tarafından hiçbir önlem alınmadığını söylüyorlar. Küfürlü yorum yazanı engelleseniz bile size hala yorum yazabiliyor ve bildiğim kadarıyla bu yorumları kaldıramıyorsunuz. 
 • Uygulamayı alışveriş amaçlı kullanmayan insanların olması, kullanıcıları rahatsız ediyor. Özellikle kadın kullanıcılar, erkeklerin tacizine uğrayabiliyor. Yine bu konuda da bir denetlemenin olmaması, uygulamayı kullanılabilir olmaktan çıkarıyor. 
İşte bunu sevdim: 

Uygulamadaki hesabınızı kolaylıkla kapatabiliyorsunuz. 
(Görsel Kaynak: http://tr.fobito.com/)


Zebramo: İkinci el pazarı. Güvenle al, sat.

Zebramo, popüler bir ikinci el alışveriş uygulaması. Uygulamada ürün kategorisi oldukça geniş. Elektronikten kitaba, el işinden kozmetiğe pek çok seçenek mevcut. Ama kıyafet ve aksesuar alışverişi daha fazla gibi. Zebramo, satacağınız üründen %10 komisyon alıyor. PTT ve Yurtiçi Kargo ile indirimli gönderim yapabiliyorsunuz.

App Store'daki puanı: 4,5 yıldız (919 oy ile)

Google Play Store'daki puanı: 4,2 (6.431 oy ile)

ŞikayetVar'daki puanı: %4 memnuniyet, %0 teşekkür, 49 şikayet

.......................................................................................................................................

Diğer uygulamalardan farkları:

 • Zebramo'da ürün kategorilerinden biri de "vegan". Bu seçeneğin altında listelenen her ürün vegan olmayabiliyor, ona dikkat edilmeli. Onun dışında, vegan kullanıcılar için güzel düşünülmüş bir özellik. 
Eksiler & Şikayetler:

 • Kullanıcıların en sık eleştirdiği noktalardan biri komisyonun yüksek olması.
 • Sahte ürünler, orijinal gibi satılabiliyor. Buna dikkat etmek isteyebilirsiniz.
 • Zebramo'da hesabınızı kapatmak oldukça zor. O yüzden açarken iyi düşünün derim, çünkü bu süreç günler sürüyor.

İşte bunu sevdim:

Kullanıcılar, müşteri hizmetlerinin ve teknik desteğin iyi ve hızlı çalıştığını (ben aynı fikirde değilim ama çoğunluk memnunsa bu konuda tarafsız olmalıyım sanırım), ayrıca alışverişin de oldukça güvenli olduğunu söylüyorlar.
(Görsel Kaynak: https://webrazzi.com)

Gardrops: İkinci El Moda

Gardrops, adından da anlayacağınız gibi daha çok kıyafet, aksesuar ve kozmetik gibi ürünlerin alışverişinin yapıldığı bir uygulama. Gardrops, satacağınız üründen %10 komisyon alıyor ama bunun dışında sigorta bedeli gibi ekstra ücretler de kesiliyor. PTT Kargo ile ücretsiz gönderim yapabiliyorsunuz.

App Store'daki puanı: 4,5 yıldız (1,332 oy ile)

Google Play Store'daki puanı: 3,2 (1.325 oy ile)

ŞikayetVar'daki puanı: %20 memnuniyet, %3 teşekkür, 193 şikayet

.......................................................................................................................................

Diğer uygulamalardan farkları:

 • Gardrops uygulamasında, "Bana Özel" diye bir seçenek var. Burada kendi bedeninizi ve ayakkabı numaranızı falan yazarak size özel ürünleri görebiliyorsunuz ve bu sayede her seferinde filtreleme yapmaya gerek kalmıyor.
 • Bu uygulamada 5 ürün yüklediğinizde bir indirim kodu oluşturabiliyorsunuz. Bu indirim kodunu paylaştığınız kişiler daha uygun fiyata alışveriş yapabiliyorlar. 
Eksiler & Şikayetler:

 • Kullanıcıların en sık eleştirdiği sorunlardan biri, uygulama çalışırken mobil cihazların ısınmasına sebep olması.
 • Diğer bir şikayet sebebi ise, destek ekibine bir türlü ulaşılamaması. Geri dönüşlerin yeterince hızlı ve çözüm odaklı olmadığına dair pek çok yorum var. 
 • Uygulamayı indiren kullanıcı sayısı çok fazla olmadığı için, satış süreci çok hızlı gerçekleşmeyebiliyor. Listelediğiniz ürünün satılması için bir süre beklemeniz gerekebilir.
 • Kullanıcı sayısı çok fazla olmamasına rağmen sadece ŞikayetVar'da 193 şikayet yazılmış. Bunların çoğu da iade sürecinde yaşanan sorunlarla ve sebep gösterilmeden el konulan/kapatılan hesaplarla ilgili.
İşte bunu sevdim:

Gardrops'u uygulamayı indirmeden, direkt websitesi üzerinden de kullanabilirsiniz. 

Kişisel Atar:

Uygulamada yer alan "Kadın Elektroniği" kategorisine bir anlam veremedim. Neden elektronik cihazlara bu kadar cinsiyetçi davranıyorsunuz? :) "Kadın elektroniği"nden kastınız saç düzleştiricisi, epilasyon cihazı falan mı? Peki böyle cihazları sadece kadınlar mı kullanmak zorunda? "Kadın elektroniği" kategorisine taktım evet. Solaryumlu, platin saçlı ünlü dolaplarının yanına tam yakışmış.
(Görsel kaynak: http://sumerhaber.com)

Dolap: İkinci El Alışveriş - Çanta, Elbise, Ayakkabı

Dolap, daha çok kıyafet ve aksesuar ürünlerin alışverişinin yapıldığı uygulamalardan biri. Dolap uygulaması, satacağınız üründen %20 komisyon alıyor. Eğer dolabınızda onaylanmış 10 veya daha fazla ürün varsa komisyon %15'e düşüyor. PTT, Yurtiçi ve Sürat Kargo ile ücretsiz gönderim yapabiliyorsunuz.

App Store'daki puanı: 4,5 yıldız (341 oy ile)

Google Play Store'daki puanı: 4,4 (3.273 oy ile)

ŞikayetVar'daki puanı: %24 memnuniyet, %11 teşekkür, 46 şikayet

.......................................................................................................................................

Diğer uygulamalardan farkları:

 • Blog da uygulamanın içinde yer alıyor. Yani hem alışveriş yaparken hem de trend önerilerine falan göz gezdirebilirsiniz. 
 • Lüks ve 500 TL üzeri alışverişlerde ücretsiz orijinallik kontrolü hizmeti ücretsiz olarak veriliyor.
 • Sipariş verdikten sonra kargonuzu uygulamadan takip edebiliyorsunuz. Bu da kullanıcılara oldukça kolaylık sağlıyor. 
Eksiler & Şikayetler:

 • Uygulama da sadece kadınlara yönelik ürünlerin değil, aynı zamanda erkek giyim ve aksesuarlarının da yer alması istenmiş.
 • Hesabında para olan üyelikleri sebep göstermeden kapatma gibi sorunlar burada da yaşanıyor.
 • Bu uygulamada ilanınızın yayınlanabilmesi için editör onayı gerekiyor. Bazı kullanıcılara göre bu süreç yetersiz, yavaş ve yanlı.
 • Bunların dışında ben genelde iyi yorumlara denk geldim. Kullanıcılar müşteri hizmetleri/destek ekibinden memnun gözüküyordu. Gördüğüm kadarıyla genelde şikayetlerle ilgilenip çözmeye çalışıyorlar.
İşte bunu sevdim:

Dolap uygulamasının oldukça güzel ve modern, kolay kullanılabilen bir tasarımı var.

(Görsel kaynak: https://webrazzi.com)

ModaCruz - Yeni & İkinci El Alışveriş Platformu

ModaCruz, yeni ve ikinci el kıyafet, aksesuar ve kozmetik ürünlerinin satıldığı bir uygulama. Hem uygulamadan hem websitesinden giriş yapıp alışveriş yapabiliyorsunuz. ModaCruz, satacağınız üründen %20 komisyon alıyor. Gönderimleri ise PTT Kargo ile bazen ücretsiz, bazen de indirimli fiyatlarla yapabiliyorsunuz.

App Store'daki puanı: 4,5 yıldız (3.111 oy ile)

Google Play Store'daki puanı: 3,8 (3.507 oy ile)

ŞikayetVar'daki puanı: %48 memnuniyet, %20 teşekkür, 432 şikayet

.......................................................................................................................................

Diğer uygulamalardan farkları:

 • ModaCruz, hakkında en çok şikayet yapılan uygulama (diğer dört uygulama ile karşılaştırıldığında).
 • BebeCruz adında bir yan markası var. Adı üstünde yeni ve ikinci el bebek eşyaları alıp satabiliyorsunuz
 • Uygulamanın içinde Cruz Mag adında online bir trend/stil dergisi/blogu bulabilirsiniz.
 • ModaCruz, ilk defa alışveriş yapan kullanıcılarına hoşgeldin hediyesi olarak 10 TL indirim veriyor.
 • Lüks marka alışverişlerinde ücretsiz orijinallik kontrolü isteyebiliyorsunuz.
 • 15'ten fazla ürün listelediğinizde dolabınıza %50'ye kadar indirim tanımlayabiliyorsunuz.

Eksiler & Şikayetler:

 • Orijinallik kontrolü hizmetine rağmen kullanıcılar hala sahte/orijinal olmayan ürünlerden şikayetçi.
 • Bir diğer şikayet sebebi ise, defolu çıkan ürünler iade edilmek istendiğinde ModaCruz bu süreci oldukça zorlaştırabiliyor.
 • Kullanıcıların uygulamada görmek istediği şey ise, kargonun her zaman ücretsiz olması.

İşte bunu sevdim:

Uygulamada çok detaylı bir filtre var, spesifik olarak aradığını bulmak isteyenler için ideal.

Kişisel merak:

ModaCruz, kendisini "Kadınlara Güç Katan Moda Platformu" diye tanımlıyor. Kadınlara kattığı güç gardıroplarındaki fazlalıkları satmaları için aracı olmakla mı sınırlı? Yoksa kadın derneklerine maddi/manevi destek de yapıyorlar mı? Ya da kadınları güçlendirmek için başka projeler geliştiriyorlar mı? Merak etmeden duramadım.

+10 Uygulama

Bugün en çok kullanılan ikinci el alışveriş uygulamaları hakkında yazdım. 

Ama bunlar yeterli gelmediyse, yeni uygulamalara da bir şans vermek istiyorum diyorsanız, bu alanda çıkmış 10 mobil uygulamanın yer aldığı listeyi aşağıya bırakıyorum. Bu listede yer alan uygulamaların biri dışında diğerleri hakkında pek fikrim yok, eğer içinde kullandığınız uygulama varsa lütfen görüşlerinizi yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.
 1. Modarush İkinci El Ürünler
 2. Nishantasi - İkinci El Lüks Alışveriş ve Moda
 3. BitPazarı - 2. El Alışverişin Adresi
 4. Pazarmobi
 5. 5Pazar - Ücretsiz Sahibinden İkinci El Al ve Sat
 6. CLIQUE - İkinci el moda al, sat
 7. Satsuma
 8. Locby: Çarşı Pazar
 9. Sahaf
 10. givin - Alışverişin En İyi Hali (Ayrıntılı bilgi için: Modern Kahramanların Uygulaması)

You Might Also Like

2 yorum

 1. Çok detaylı bir inceleme olmuş. Emeğinize sağlık. Kıyafetlerini satmak isteyenler için çok faydalı bir yazı. Keşke yazınızın altında Google'da paylaş seçeneği olsaydı. O zaman yazınızı paylaşmak daha kolay olurdu, siz de daha çok kişiye ulaşabilirdiniz diye bir öneride bulunayım :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim. Beğenmenize çok sevindim. Kullandığım temadan dolayı maalesef Google'da paylaş seçeneği gözükmüyor ama Google Plus'ta paylaşıyorum yazılarımı. Öneriniz ve geri bildiriminiz için çok teşekkür ederim.

   Sil