15. İSTANBUL BİENALİ || İYİ BİR KOMŞU HAYVANLARI SÖMÜRMEYENDİR!

21:39

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Contemporary İstanbul'a ilgi çok fazlaymış. Ne güzel, hadi o kalabalığın neredeyse yarısının sadece fuardan fotoğraf ve yer bildirimi paylaşmak için geldiğini yok sayalım. Kabul edelim ki, tüm İstanbullular aşırı sanatsever.


O zaman sanatsever İstanbullu hipster, yuccie ve b/vlogger'larımıza Cİ'de yer alan çoğu eserin zaten sene içinde galerilerde ücretsiz sergilendiği hatırlatalım da, sezon sonu izdihamı içinde modern sanatı anlamaya çalışmayalım.İKSV'nin düzenlediği 15. İstanbul Bienali hakkında bir post yazmak istiyorum ne zamandır. Ama tam on gündür erteliyorum. Şöyle de bir yazım vardı ama tekrar açıp okumam lazım sanırım: Erteleme Alışkanlığından Kurtulmanın 14 Yolu

Uzun lafın kısası, bu postta İstanbul Bienali mekanları, küratörleri, sanatçıları; bienalin şehre hediyesi, "iyi bir komşu" soruları ve Eşek Boncuk'un dramı yer alıyor. Siz de bienal kapsamında gezdiğiniz sergiler ve katıldığınız etkinlikler hakkındaki düşüncelerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.30. yılında İstanbul Bienali, Koç Holding'in desteğiyle 16 Eylül - 12 Kasım tarihleri arasında şehri ve şehirlileri sanat ile buluşturuyor.. Yine her zaman olduğu gibi, eserler tüm bienal mekanlarında ücretsiz ziyaret edilebiliyor.


15. İstanbul Bienali Mekanları:
  • Pera Müzesi
  • İstanbul Modern
  • Galata Rum İlköğretim Okulu 
  • ARK Kültür
  • Yoğunluk Sanatçı Atölyesi
  • Küçük Mustafa Paşa Hamamı
Bu yıl ziyaretçiler, sergi alanlarında yer alan danışmalarda form doldurarak, ya da aşağıdaki linkte yer alan formu doldurarak kendisine verilen QR kodu ile tüm bienal mekanlarına giriş yapabiliyor. 

Küratörler ve Sanatçılar

Bianelin küratörlüğünü Elmgreen & Dragset olarak bilinen sanatçı ikilisi Michael Elmgreen ve Ingar Dragset üstleniyor. Bu sanatçıları özellikle Teksas çölünün ortasına kurdukları Prada Marfa mağazası ile tanıyoruz. Materyalizme bir eleştiri niteliği taşıyan bu mağaza, geri dönüşümlü malzemelerden yapıldığı için zaman içinde toprakta yok olacak.


Bienal kapsamında 32 ülkeden 56 sanatçı farklı kültür, coğrafya ve zamanlardan sanat eserleri sunuyor. Sanatçıların mekanlara göre dağılımı ise postun sonunda yer alıyor. 


Bienalin Şehre Hediyesi

Koç Holding, her bienalde bir heykeli kamusal alana armağan edecek. Bu projenin bir ürünü ise Ugo Rondinone'nin "Where Do We Go From Here? (Buradan Nereye Gidiyoruz?)" heykeli. Daha önce 1999 yılında Taksim Meydanı'nda sergilenen bu neon heykel, artık İstanbul'da (Mustafa Kemal Kültür Merkezi'nin çatısında) kalıcı olarak sergilenecek. 


İyi Bir Komşu?

15. İstanbul Bienali,  bu sene "iyi bir komşu" başlığı altında komşuluk, mahalle ve aidiyet kavramları üzerine düşündürmeyi ve tartıştırmayı amaçlıyor. Bu sebeple, birbirine yürüme mesafesinde olan 6 "komşu" mekan seçilmiş.

2 ay boyunca ücretsiz gezilebilecek sergilerin dışında, bienal mekanlarında ve komşu mekanlarda gerçekleştirilen sempozyum, atölye çalışmaları, gösterimler ve söyleşilerde "iyi bir komşu" kavramı tartışılıyor. Bienal kapsamında "iyi bir komşu" ile ile ilgili sorulan 40 soru, bienal afişlerinde ve bienalin 30. yılı onuruna dünyanın birçok yerinde bilboardlarda sergilenmeye devam ediyor.


Bu 40 soruyu sizin için bir araya getirdim. Siz de bu soruları kendinize sorarak, bulunduğunuz şehre ve mahalleye göre komşu, mahalle, aidiyet ve ev kavramları üzerine düşünebilirsiniz. 

İyi bir komşu asla şikâyet etmeyen birisi midir?
İyi bir komşu cinsiyetsiz midir?
İyi bir komşu Facebook’ta arkadaşınız mıdır?
İyi bir komşu mülkünü korumak için silah bulunduran kişi midir?
İyi bir komşu arabasının arkasında ‘Sınırları Kapatın’ yazan birisi midir?
İyi bir komşu sizinle aynı gazeteyi mi okur?
İyi bir komşu siz hastayken size yemek yapar mı?
İyi bir komşu ince zevkleri olan birisi midir?
İyi bir komşu sizi rahat bırakan birisi midir?
İyi bir komşu yanı başınızdaki evsiz adam mıdır?
İyi bir komşu yeni taşınıp gitmiş birisi midir?
İyi bir komşu daha yeni taşınmış birisi midir?
İyi bir komşu nadiren gördüğünüz birisi midir?
İyi bir komşu komşu ülkeden midir?
İyi bir komşu 5 yaşındaki çocuğunuza bakmaya istekli midir?
İyi bir komşu korkmadığınız bir yabancı mıdır?
İyi bir komşu sizin gibi yaşayan birisi midir?
İyi bir komşu hiç parti vermemiş birisi midir?
İyi bir komşu istemek çok şey mi istemektir?
İyi bir komşu müzik dinlerken kulak mı takar?
İyi bir komşu sizinkinden daha geniş bir aileye sahip birisi midir?
İyi bir komşu evinde hayvan beslemeyen bir aile midir?
İyi bir komşu güçlü sinyali olan kablosuz internetini şifresiz kullanan birisi midir?
İyi bir komşu zincir bir mağazadan alınmış, neredeyse sizinkiyle aynı olan bir koltukta oturarak sizinle aynı kanalı mı izler?
İyi bir komşu yöneticiye karşı yazılan dilekçeyi imzalar mı?
İyi bir komşu ayakkabılarını kapının dışında bırakan birisi midir?
İyi bir komşu sizin için önemli birisi midir?
İyi bir komşu kız arkadaşı için yemek hazırlarken şarkı mırıldayan aşık bir kadın mıdır?
İyi bir komşu mahallenizde aktif midir?
İyi bir komşu nadiren dışarı çıkan yaşlı bir dul mudur?
İyi bir komşu asla şikayet etmeyen birisi midir?
İyi bir komşu siz tatildeyken mektuplarınızı toplayan birisi midir?
İyi bir komşu biriktirdiği tuhaf eşyaları penceresinin önüne dizen birisi midir?
İyi bir komşu sizden farklı bir ritm duygusuna sahip, daha yaşlı birisi midir? Mesela o orada plak çalarken, siz kablosuz mu takılıyorsunuz?
İyi bir komşu sadece duygu yüklü bir çocukluk anısı mıdır?
İyi bir komşu defalarca anlattığınız bir öyküyü her seferinde sabırla dinleyen birisi midir?
İyi bir komşu bitişikteki kapalı perdelere düşen bir gölgeden mi ibarettir?
İyi bir komşu size her şeyin eskiden nasıl olduğunu mu hatırlatır?
İyi bir komşu sizden daha zengin mi, yoksa daha yoksul mudur?
İyi bir komşu duvarın ardından gelen kısık sesleriyle sizi evinizde hissettiren biri midir?


Komşu Etkinlikler

Bienale paralel olarak gerçekleşen etkinlikler, her iki yılda bir olduğu gibi sonbaharı sanatla doldurmaya yetiyor. Bienal mekanları dışında İstanbul'daki hemen hemen her müze ve galeride (Arter, Salt, Masumiyet Müzesi gibi) bienale özel bir sergi veya etkinlik var. Özellikle hafta sonlarını avmlerde geçirmek yerine, çoluk çocuk, konu komşu toplaşıp zevkinize uygun bir sanat etkinliğine gidin derim. Tüm etkinlik listesine bienal websitesinden ulaşabilirsiniz, ama üşenenler için ben yine de linki aşağıya bırakıyorum.

http://15b.iksv.org/komsuetkinliklerEşek Boncuk Bir Sanat Eseri Mi? Yoksa Sanat Sömürgesi Mi?

Bienalin en çok tartışılan ve eleştirilen eseri, sanatçı Xiao Yu'nun İstanbul Modern'in bahçesinde sergilenen, "Ground" adlı eseri. Bu sanat çalışmasında, Boncuk adlı eşeğin saban çekmesi sonucu toprakta oluşan izler, doğa ve insanın komşuluk ilişkisini sorgulatmak amacıyla sergileniyor.

Hayvan hakları savunucuları ve hayvanseverler, bu çalışmaya, bu çalışmanın sahibi sanatçıya ve hayvan sömürüsünün sanat adı altında sergilenmesine göz yuman İKSV'ye tepki gösterdi. İKSV bu tepkilere önce sessiz kaldı, sonra da Eşek Boncuk'un bir gününü anlatan bir yazı İstanbul Bienali tarafından yayınladı. Tabii, resmi bir açıklamanın yapılmaması ve özür dilenmemesi tepkilerin gün geçtikçe artmasına sebep oluyor.Eşekler, yıllardır köylerde saban çektirmek için kullanılıyor. Bu bir sürpriz değil ve tepki çeken olay tam olarak bu değil bence. Tepki çeken durum, hayvan sömürüsünün "sanat" adı altında daha "havalı" bir şekilde sunulması ve bu çalışmanın bienale kabul edilmesi.

Sanatçı bu mesajı vermek için eserinde farklı yöntemler kullanabilirdi.Ya da çok meraklıysa, sabanı kendisi de çekebilirdi, ki böylesi daha çok ilgi çekerdi eminim.

Hayvanseverlerin tepkisini çeken bir diğer nokta ise Adel Abdessemed'in Feryat adını verdiği fildişi heykeli. Fildişi, çok değerli bir malzeme ve fildişi ticareti yüzünden filler acımasızca katlediliyor. Umarım sanatçı hayvan sömürüsünün imzası haline gelmiş gerçek fildişini değil de, yapayını kullanmıştır. Öyle düşünmek istiyorum en azından!

İyi bir komşu, hayvanları sömürmeyendir!

Tabii ki, bu durum 30 yıldır İstanbulluları sanat ile buluşturan büyük bir organizasyona zarar vermemeli ama İKSV de elini taşın altına koyup gerekeni yapmalı ve insanların duyarlılığını hiçe saymamalı.


Hangi Sanatçının Eserleri Nerede Sergileniyor?


Bienalin websitesi: http://15b.iksv.org/tr


Bunlar da ilginizi çekebilir:

Mamut Art Project 2017 || İlham Veren Sanatçılar

Mitos ve Ütopya || Zilberman Gallery

Aqua Shock || Borusan Contemporary

Veri Girişi || Pera Müzesi

Her Düşenin Kanadı Yoktur || Arter

Bim Bam Bom Çarpınca Kalp || Arter

Bu Bir Aşk Şarkısı Değil || Pera Müzesi

Sanatçı ve Zamanı || İstanbul ModernYou Might Also Like

0 yorum