MBFWI || İSTANBUL MODA HAFTASI'NA NASIL DAVETİYE BULUNUR?

18:38

Blogger ablalarımızın/abilerimizin bayılana kadar paylaşım yapacağı, sonradan görme beybilerin gösterişte çığır açacağı, çakma marjinallerin dergilerin sokak stili fotoğraflarında yer alacağım diye en absürd kıyafetlerle geleceği, yılın en kötü organize edilmiş organizasyonu Moda Haftası geldi çattı!

Mercedes Benz'in ana sponsorluğunda gerçekleşen Fashion Week İstanbul, bu sezon 12-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

10. sezonu gerçekleşecek olan MBFWI'in ilk 9 sezonunda onlarca defile izledim, hatta backstage'de görev aldım. Özellikle 9. sezonun berbat organizasyonundan sonra bir daha asla kendimi öyle bir ortama sokmama kararı aldım. Ama hala Türk modasından umutlu olanlar, heves edip defile izlemek isteyenler, ortamlarda boy göstereceğim diyenler varsa diye bu yazıyı yazmaya karar verdim. Çünkü bu soruyu bana çok fazla kişi sordu, burada da cevaplamak boynumun borcu oldu: Moda Haftası'nda defileleri izlemek için bilet/davetiye nasıl bulunur?

Öncelikle organizasyondan biraz bahsetmek istiyorum. MBFWI, yani İstanbul Moda Haftası, her yıl iki kere gerçekleşen ve ortalama 5'er gün süren bir organizasyon. Yerli tasarımcıların defilelerinin yanı sıra aynı zamanda çeşitli markaların (kozmetik, teknoloji vs.) etkinlikleri ve workshoplarıyla renklenen bir moda etkinliği. Bu sayede tasarımcılar, yeni koleksiyonlarını basına ve alıcılara tanıtmış oluyorlar. Buraya kadar her şey çok iyi, çok güzel.

Madalyonun bir de öteki yüzü var. Rezervasyon yaptırsanız bile biletinizi almak için gittiğiniz deskteki özel üniversiteli kızların insafına kalıyorsunuz bir nevi. Defile girişleri ve çıkışları ise ayrı bir olay, ayrı bir ana-baba günü. Özellikle geçtiğimiz sezon, defile girişlerindeki izdihamı unutamayacağım, iki defile izledikten sonra canımı kurtarmak için etkinlik alanından koşarak uzaklaşmıştım. Tabii bunda organizasyon ekibi kadar, ülkemizin görgüsüz insanlarının da suçu var.
Ama bu kadar yıl geçmesine rağmen, organizasyonun hala bu kadar sorunlu olmasına ve Mercedes'in hala sponsor olmasına çok şaşırıyorum gerçekten.

Tabii bunlar benim düşüncelerim (yani sadece küçük bir kısmı), siz iyisiyle kötüsüyle gidin görün, kendiniz karar verin. Ben asıl konumuza geri dönüyorum.


Moda Haftası'na giriş ücretli değil. Etkinlik alanına giriş de serbest, yani herkes gidebilir, etkinlik alanında vakit geçirebilir, defile çıkışında ünlülerle fotoğraf çekinebilir, kim ne giymiş diye dedikodu yapabilir ve bol bol fotoğraf paylaşabilir.

MBFWI, bu sezon Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde yapılacak. Geçtiğimiz yıl da (8.sezon) Zorlu'daydı, organizasyon o kadar da korkunç değildi ama bence Antrepo'daki sezonlar daha iyiydi.


Etkinlik alanına gitmek yetmez, defile de izlemek istiyorum diyorsanız da o zaman önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Tabii eğer bir sosyal medya fenomeni iseniz (özellikle moda ile ilgili paylaşım yapan) ya da 1., 2., 3. sınıf bir ünlüyseniz, ya da tasarımcının kankası/teyzesi falansanız ya da popüler moda dergilerinde editörseniz isminize özel bir davetiye gelecektir veya sizin adınıza rezervasyon yapılacaktır.


Eğer özel davetli veya ünlü/sosyal medya ünlüsü falansanız defileyi halktan sıyrılarak front row dediğimiz ön sırada izleme şansına erişirsiniz.

Tasarımcı kankanız yok ve sosyal medya hesaplarınızdaki takipçi sayınız da pek iç açıcı değilse, o zaman iş başa düşüyor. Bu noktada kalem kağıt çıkarın ve not almaya başlayın, çünkü savaşa hazırlanıyoruz!


Her tasarımcı, tanıtımının yapılması için bir PR ajansı ile çalışır. Hangi tasarımcının hangi ajansla çalıştığını bilirseniz ve defileden birkaç gün önce o ajanslara ulaşırsanız, defile için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Tabii şurada bir dipnot düşmeliyim, modaya çok alakasızsanız ve sırf meraktan falan gidiyorsanız, özellikle popüler tasarımcıların defilelerini izlemeyi unutun. Çünkü sınırlı sayıda yer olduğu için genelde basın, ünlüler, fenomenler, eş dost tüm rezervasyonları dolduruyor.

PR ajansı çalışanına modayla ilgili olduğunuzu kanıtlamanız gerekebilir, yani nerede çalıştığınızı falan sorabilirler, hazırlıklı olun.


Eğer özellikle defilesini izlemek istediğiniz bir tasarımcı yoksa, bir runway havası solusam yeter diyorsanız, ismi defile programı dışında duyulmamış tasarımcılara oynayın derim. Ki, bence yeni yetenekleri keşfetmek çok keyifli olabiliyor.

Bu noktada da küçük bir tüyo vereyim; ilk defa defile yapan çiçeği burnunda tasarımcıları sosyal medya hesaplarından takip edin, illa ki rezervasyon için aramanız gereken numaranın yazılı olduğu o paylaşımı yapacaklardır.


Dediğim gibi, bu süreç zorlu bir süreç. Rezervasyon yaptırmakla iş bitmiyor. Defile günü geldiğinde, defile saatinden en az yarım saat önce orada olun. Önünde kalabalık olan danışma masasını bulun, zaten çirkeflikten anlayacaksınız. İsminizi söyleyerek, herhangi bir ücret ödemeden biletinizi alarak, defilenin gerçekleşeceği alana girmek üzere sıraya girebilirsiniz. Bu süreçte de kendinizi biraz izdiham içinde bulabilirsiniz, ama panik yapmayın, bu işin raconu bu.


Kamu hizmeti tadında, hiçbir yerde bulamayacağınız, belki biraz sarkastik, "moda haftasında defile izlemek için davetiye nasıl bulunur?" sorusuna cevap niteliğindeki yazım burada sona eriyor. İyi seyirler!

Bu yöntemleri uygulayarak defile izleyen olursa lütfen yorum yazsın :)


MBFWI websitesi: http://mbfwistanbul.com/

10.sezonun programı ise şu şekilde:

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Güzellik Kavramını Değiştiren Modeller

MBFWI || İstanbul Moda Haftası İzlenimleri (8.Sezon)

New Gen || İMA Mezunları Defilesi


You Might Also Like

2 yorum

  1. Ahahah gercekten yorumlarina bayildim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Gönül isterdi daha az eleştireyim, ama maalesef durum bu :) Yorumun için teşekkür ederim <3

      Sil