APP İNCELEME || ÜCRETSİZ FOTOĞRAF DÜZENLEME UYGULAMALARI

15:08

Instagram'da her gün 100 milyona yakın fotoğraf ve video paylaşıldığını biliyor muydunuz? Bu kadar çok içeriğin içinde, yağmurlu bir günde çektiğiniz kahve-kitap fotoğrafınızın ya da selfie'nizin daha çok beğeni alması da başlı başlına bir uğraş gerektiriyor.


Bugün, minimum efor harcayarak en çok like almanızı sağlayacak fotoğraf düzenleyici mobil uygulama önerilerimden bahsedeceğim. Şimdilik en sevdiğim ve en sık kullandığım 8 uygulamanın olduğu bu listeye siz de katkıda bulunmak isterseniz, en sevdiğiniz fotoğraf düzenleme uygulamalarını yorum olarak yazabilirsiniz.

Bugün önerdiğim uygulamaların hepsi ücretsiz, ama bazıları uygulama içi satın alımlar sunuyor. Ben tamamen ücretsiz versiyonlarını kullanarak edindiğim deneyimlerimle bu yazıyı yazdım. Siz arzu ederseniz, bu uygulamaları premium olarak da kullanabilir ve tecrübenizi daha da zenginleştirebilirsiniz.


Photo Editor by Aviary

Kısaca tanıyalım;

Eğer fotoğraf düzenlemeye yeni yeni başladıysanız ve her şeyi bünyesinde barındıracak, kolay kullanımlı bir uygulama arıyorsanız, maceraya gerek yok derim ve Adobe'un fotoğraf düzenleme mobil uygulaması Aviary'yi öneririm. Fotoğraf düzenlerken pek çok ihtiyacınızı karşılayacak ve başka bir uygulama kullanmanıza gerek bırakmayacak bir uygulama.

Uygulama dili Türkçe. Hem iOS, hem de Android işletim sistemli cihazlarla uyumlu, hatta PC versiyonu da var.

Nesi güzel?

Çoğu fotoğraf düzenleme uygulamasının sunduğu, istediğiniz boyutta kırpma, yatay ve dikey düzlemlere göre perspektif ayarlama, ışık-gölge-vurgu ayarları, fotoğraf üzerine farklı font ve renklerde yazı yazma, gibi pek çok özellik sunuyor. Bu özellikler zaten Instagram'ın bünyesinde de var.

Aviary bunların dışında, 250'den fazla hazır efekt seçeneği, fotoğraflarınıza eklemek için kullanabileceğiniz 1250'den fazla çıkartma ve çerçeve imkanı sunuyor. Tüm efekt ve çıkartmalarda seçenek sayısı fazla olduğu kadar kalite de oldukça yüksek. Ayrıca Aviary'de fotoğraflarınızın üzerine çizim de yapabiliyorsunuz.

Bunlara ek olarak renk açma, leke silme gibi özellikler de mevcut. Özellikle selfielerinde daha beyaz dişler ve sivilcesiz bir cilt isteyenler bu özellikleri kullanmaktan keyif alabilirler.

İşte bunu sevdim:

Uygulamada farklı efekt ve çıkartmaları kullanmak için Adobe ID hesabıyla giriş yapmak gerekiyor. Adobe hesabınız yoksa bile açın derim. Böylece uygulamayı silip tekrar indirseniz dahi kullandığınız efektlere, çıkartma ve çerçevelere yeniden ulaşabiliyorsunuz.


 Adobe'un görsel düzenleme konusunda dünyadaki değeri zaten tartışılmaz. Ve tek fotoğraf düzenleme uygulaması bu değil tabii ki. Adobe'un uygulamalarını (en azından en çok kullanılan birkaç tanesini) tek tek inceleyip bu konuda detaylı bir inceleme yazısı yazmak istiyorum, ne dersiniz?


Pixlr - Photo Collages, Effect

Kısaca tanıyalım;

Yine Aviary gibi, çok kapsamlı bir uygulama.Kırpma, ışık-gölge, kırmızı göz, fotoğraf üzerine metin yazma gibi temel özelliklerin hepsi mevcut ve bunların dışında daha pek çok şey sunuyor.

Uygulama dili İngilizce. Hem iOS, hem de Android işletim sistemli cihazlarla uyumlu.

Nesi güzel?

Benzerlerinden ayıran ve ismine ilham veren bir pikselleme özelliği var. Yani istediğiniz fotoğrafı boyutlarını ayarlayabileceğiniz piksellere dönüştürebiliyorsunuz.

100'den fazla efekt seçeneği var, ama bence efektlerle zaman kaybetmeyin. Çünkü Pixlr uygulamasının cevherleri overlaylerde yatıyor. 500'den fazla sayıda, birbirinden güzel overlay (kaplama) var ve sadece bunları kullanarak bile harika fotoğraflar yaratmak mümkün. Bunların dışında 250 civarında çerçeve, belki bir o kadar da çıkartma var, ama bunlar da efektler gibi biraz sönük kalmış.

Pixlr'ın tüm bunların dışında bir de fotoğraf kolajlama seçeneği var, ki bu da kullanıcıları kolaj için başka bir uygulama indirme zahmetinden kurtarıyor. Kolaj yaparken de yine pek çok seçenek sunuyor.Instants - Photo Edition

Polaroid fotoğrafları seviyorsanız, bu uygulamayı hemen indirmek isteyebilirsiniz. Instants, Instagram'da paylaşmalık polaroid fotoğraf yapıcı bir uygulama. Ben de bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine öğrendim ve çok beğendim.

Uygulamanın dili İngilizce. Sadece AppStore'da var, Android cihazlarda maalesef bu uygulama yok.

Nesi güzel?

Polaroid görünümlü fotoğrafların kötü bir yanı var mı? Estetik fotoğraflar oluşturma dışında uygulamanın ücretsiz versiyonu 6 farklı polaroid boyutu sunuyor. Daha fazlası için premium üyelik gerekiyor.

Fotoğrafların altını isterseniz boş bırakabilirsiniz, ama tarih ya da şehir gibi not almak istediğiniz şeyler varsa bir şeyler de yazabilirsiniz. Bunun için de 25 farklı font seçeneği var.Snapseed

Kısaca tanıyalım;

Ben her efekti sevmem, ince ayarların insanıyım diyorsanız sizin için de önerilerim var tabii ki. Snapseed, Google'ın yan kuruluşu olan Nik Software'in yarattığı, fotoğraf düzenleme mobil uygulaması.

Uygulama dili Türkçe. Hem iOS, hem de Android işletim sistemli cihazlara indirilebilir.

Nesi güzel?

Google imzası taşıdığı için kaliteli bir uygulama olduğunu daha kullanmadan anlayabiliyoruz zaten.
Bu uygulamanın en güzel yanlarından biri kesinlikle minimalist tasarımı.

Hemen hemen her uygulamada olan temel özelliklerin dışında çok güzel özellikleri var. Mesela çift pozlama, yani iki fotoğrafı üst üste koyup karıştırma. Yukarıdaki ağaçlı fotoğrafı bu özelliği kullanarak yaptım.

Diğer bir güzel özellik, portre. Özellikle selfielerde çok işe yarayabilir, yüzünüzün neresine daha çok dikkat çekmek istiyorsanız oraya odaklanabilirsiniz. Ama portre ve başın duruşu özellikleri sadece insan yüzlerini tanıyor ve insan yüzleri için kullanılabiliyor. (Bir kedi annesi olarak, kızımın portrelerini istediğim gibi editlemeyeceğim için biraz antipatimi kazanmadı değil tabii. KEDİ ANNESİ DUYARI SANATSAL KAYGILARDAN ÜSTÜN GELİR.)

Snapseed, sadece efekt uygulaması değil. Fotoğrafınızın üzerinde en ince ayarları bile yapabileceğiniz, grenler (tanecikli görünüm, kedili fotoğrafta olduğu gibi) ekleyebileceğiniz, kullanışlı ve kolay kullanımlı bir uygulama.


Filmborn

Kısaca tanıyalım;

Filmborn, telefon kameranızı profesyonel fotoğraf makinelerin lenslerine dönüştüren ve çektiğiniz fotoğrafları bu lenslere uygun bir şekilde editlemenizi sağlayan bir uygulama.

Uygulama dili İngilizce. Sadece AppStore'da var, Android cihazlarda maalesef bu uygulama yok.

Nesi güzel?

İnternette sürekli gördüğümüz, profesyonel makinelerle çekilmiş stock fotoğraflarda en çok kullanılan lensler ile fotoğraf çekme ve aynı şekilde düzenleme imkanı sağlıyor. Fujifilm, Ilford ve Kodak'ın üçer tane lensi var, yani toplamda 9 farklı lens var.

Fujifilm (160NS, 400H, 800Z)
Ilford (PAN-F, HP5, D3200)
Kodak (P 160, P 400, P800)

Benim en çok kullandıklarım Fujifilm 800Z ve Ilford PAN-F ya da HP5. Her bir lensi kullandıktan sonra siyah-beyaz dengesinden, perspektife pek çok şeyi değiştirebiliyorsunuz. Kullanıcısını gerçekten memnun edecek, kaliteli bir uygulama olduğunu söyleyebilirim.

İşte bunu sevdim:

Uygulamanın arayüzü gerçekten çok cool. Başlarda biraz karışık gelebilir, ama biraz karıştırınca öğreniyorsunuz. Düzenlediğiniz fotoğraflar da, gerçekten en az uygulamanın tasarımı kadar cool oluyor.RNI Films

Kısaca tanıyalım;

Film karesi gibi Instagram fotoğrafları istiyorsanız bu uygulamaya bayılacaksınız. Bu güne kadar en çok iltifat aldığım fotoğraflarımı bu uygulamada düzenlemiştim. Tanıdığım, tanımadığım bir çok insan fotoğraflarımda kullandığım uygulamayı sordu.

Uygulama dili İngilizce. Sadece AppStore'da var, Android cihazlarda maalesef bu uygulama yok.

Nesi güzel?

Filmborn uygulamasında olduğu gibi lensleri kullanmanıza imkan sağlıyor, ama bu lensler gerçekten filmlerde kullanılan lensler olduğu için fotoğraflarınız filmden fırlamış gibi gözüküyor.

Agfacolor'lar, Agfa Optima'lar, Kodak Gold'lar, Technicolor'lar, Fuji Astia'lar, Fuji FP 100C'ler, Ilford Delta'lar, Kodachrome'lar ve daha neler neler... Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz 40 farklı lens efekti var, isterseniz daha fazlasını da satın alabiliyorsunuz.

Bir tane lens seçtiniz, fotoğrafınıza uyguladınız, sonrasında parlaklık-kontrast gibi ayarları yapabilir, renkleri ısıtıp soğutabilirsiniz. Bunların dışında fotoğrafınıza grain (tanecikli görünüm) ekleyebilirsiniz, bu özelliği gerçekten çok kaliteli.

İşte bunu sevdim:

Aynı grain gibi, fotoğrafınıza ekleyebileceğiniz diğer şey de dust (toz). Çok doğal bir şekilde eskitilmiş fotoğraf görünümü vermek için kullanabilirsiniz.Background Eraser - SuperImpose Photo Editor

Kısaca tanıyalım;

Adı üstünde, arka plan silici uygulama. Çocuğunuzu, köpeğinizi veya kendinizi astronot gibi, Süpermen gibi falan şekillere sokmak istiyorsanız veya arka planı değiştirmek istiyorsanız ihtiyacınız olacak ilk uygulama bu.

Dili İngilizce, ama İngilizce bilmiyorsanız bile biraz kurcalayarak uygulamayı kullanmayı öğrenebilirsiniz. Ya da aynı işlevi yapan Türkçe bir uygulama eminim ki vardır, onu da kullanabilirsiniz.

Sadece AppStore'da var, Android cihazlarda maalesef bu uygulama yok.

Nesi güzel?

Arka plan silmek için kullanılan diğer uygulamalar gibi, parmağınızla (daha iyi sonuç almak için dokunmatik ekran kalemi ile) silmek istediğiniz bölgelerin üzerinden geçiyorsunuz. Silgiyi büyütüp küçültebiliyor, renge göre silme işlemi yapabiliyorsunuz. Diğer uygulamalardan öyle aman aman bir farkı yok, ben kullanıp memnun kaldım, kullanımını kolay buldum, o yüzden size de önerebilirim.Font Candy Better Photo Editor

Çektiğim fotoğraf yeterince şey anlatmıyor diyorsanız ya da her depresif hissettiğinizde yazarlığa soyunuyorsanız bu uygulamayı seveceksiniz. Font Candy, fotoğrafın üzerine yazı eklemenize yarayan bir uygulama.

Nesi güzel?

80'den fazla popüler ve cool fontu ücretsiz kullanabilirsiniz. Uygulamanın bir de premium hali var. Bana ücretsiz versiyonu gayet yeterli geldi, ücretli versiyonunda birçok farklı özelliğin yanında daha fazla font seçeneği var.

Yazının içinde fotoğraf ya da desen yer alan görsel çalışmaları çok seviyorum (bknz. yukarıdaki pembe görsel). Bunu da Font Candy'de kolayca yapmak mümkün (uygulama ekranının yukarısındaki yuvarlağa tıklayın :)).

İşte bunu sevdim:

Bir hipster gibi yazınızı yazdınız, fontunuzu seçtiniz. Fotoğraf olarak kaydedebileceğiniz gibi, yazıyı hareketli hale getirip gif ya da video formatında da kaydedebilirsiniz. Ben bu özelliğe bayıldım.Fotoğraflarınızı düzenleyebileceğiniz, size daha fazla like getirme ihtimali yüksek 8 tane uygulama önerisi yaptım. Umarım beğenmişsinizdir. 

Siz de kullandığınız diğer fotoğraf düzenleyici uygulamaları yorumlara yazarak bu içeriğe destek verebilirsiniz. 

Eğer benim önerdiğim uygulamaları kullanırsanız, düzenlediğiniz fotoğrafları Instagram'da #dijitalturta etiketi ile paylaşırsanız çok sevinirim.Bunlar da ilginizi çekebilir:

App İnceleme || 2. El Alışveriş Uygulamaları

En Cool Youtuber'lar || Vol.1 World Edition

En Cool Youtuber'lar || Vol.2 Türkiye

App Öneri || Modern Kahramanların Uygulaması Givin

En Çok Tıklanan 100 Website

App Öneri || Fit 365

9 Madde ile Sosyal Medyada Aşk Nasıl Yaşanır?

Sosyal Medya Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

Digi-Mag || Sessizlik Balonu Yaratan Cihaz Muzo

Digi-Mag || Snap Çeken Güneş Gözlüğü Spectacles

You Might Also Like

2 yorum

 1. Fotoğrafçı olduğum için pek fazla app kullanmıyorum. Bana da beklerim sizleri

  http://tembelprenses.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filtreye ihtiyaç duymadan güzel fotoğraflar çekmek en güzeli zaten :) Takip ve yorum için teşekkür ederim, ben de takipteyim.

   Sil