MİNİMALİZM || YENİ BAŞLAYANLARA ÖNERİLER

01:37

İki sene önce evimdeki ve hayatımdaki kaosu azaltmak için çözüm yolları ararken minimalizm ile tanıştım. Bu yaz ise, İstanbul'dan Ege'ye taşınma sürecinde minimalizmin ne kadar gerekli bir şey olduğunu bir kez daha anladım.


Mükemmel bir minimalist olabildim mi? Yanından bile geçmem :) Ama bu süreçte minimalizmin bana öğrettiği çok fazla şey oldu. Belki görmeye alışkın olduğumuz ya da klişeleşmiş minimalistlerden değilim ama hayatımın pek çok alanında sadeleştiğimi görüyorum ve bundan da oldukça hoşnutum.

Bugün minimalizm ile yeni tanışanlara yararlı olabileceğini düşündüğüm 6 konu hakkında konuşmak ve kendi deneyimlerimden öğrendiklerimi paylaşmak istedim. Siz de bu yazı ile ilgili görüşlerinizi yorum olarak bırakabilir, kendi deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Öncelikle şunu unutmayın; bir günde minimalist olunmaz. 

Bir sabah uyandığınızda minimalizm evinizde ve hayatınızda yer almaya başlamayacak. Minimalizm ile ilk tanıştığımda ben de aceleci davrandığımı kabul etmeliyim. Hem kendi deneyimlerimden öğrendiğim hem de diğer minimalistlerden dinlediğim ve okuduğum kadarıyla şunu söyleyebilirim; minimalizm adım adım gidilecek bir yolculuktur!Minimalizm, siyah ve beyazdan ibaret değildir. 

Mavilere de, kırmızılara da yer vardır. Instagram'da gördüğünüz tek renk hesaplara bakarak minimalizmin ruhsuz ve soluk bir dünya yarattığını düşünmeyin. 3-4 ana renk kullanmak kombinleme problemini ortadan kaldırıyor evet, ama renksiz bir dünyada yaşamak istemiyorsanız, ki zaten de yaşayamıyorsanız, kendinizi kötü hissetmeniz gerekmiyor. Benim de ilk düştüğüm yanılgılardan biri buydu, beyaz takıntılı instagram hesapları yüzünden "ben asla minimalist olamam!" diye düşünüyordum. Ama öyle bir dünya yok, gardırobunuzda ve ev dekorasyonunuzda renk tercihlerinize engel olmak zorunda değilsiniz, olmamalısınız da.


Minimalizmde kurallar kitabı ya da kullanma kılavuzu yoktur. 

Tek bir hedef vardır, o da sadeleşmektir. Minimalizm yolculuğunda, diğer minimalistleri dinlemek/izlemek/okumak size tabii ki yardımcı olacaktır. Ama bir başkasında işe yarayan şey sizde işe yaramayabilir, size en çok uyan şekilde, en mutlu olduğunuz şekilde minimalist olun. Bir başkasının işine yaramadığı için hayatından çıkardığı bir eşya sizin için yararlı veya önemli olabilir, diğer minimalistlerin yaptığı her şeyi aynen uygulamak zorunda değilsiniz.Minimalizm, sadece gardırobunuzdaki fazla kıyafetlerden kurtulmak demek değildir.

Hayatın her alanında sadeleşmenize olanak sağlayacak bir yaşam biçimidir. Gardırobunuzdaki fazla kıyafetlerden, evinizdeki fazla eşyalardan, mutfağınızdaki fazla bardaklardan, kullanmadığınız sosyal medya hesaplarından kurtulmaktır. Bunu yaparken paranızı çarçur ettiğinizi mi düşünüyorsunuz? Zamanında para verip aldığınız eşyaları atmaya kıyamıyor olabilirsiniz, iyi durumda olanları ikinci el alışveriş uygulamalarında satmaya çalışabilirsiniz. Üzerinde etiketi ile duran eşyaları iade etmeye çalışabilir, ya da arkadaşlarınıza hediye olarak verebilirsiniz, aynı şekilde geri dönüşüm de bir seçenek olabilir. Bu süreç tamamen size kalmış aslında, ama minimalizm eşyalarınızı çöpe atmaya teşvik etmez, aksine gerekli olanları ve sizi mutlu edenleri kullanmaya teşvik eder.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: APP İNCELEME: İkinci El Alışveriş Uygulamaları 

Ne kadar sadeleşmek istediğiniz size kalmış.

Daha önce söylediğim gibi minimalizm bir süreçtir, yolculuktur. Bu yolculuğun neresinde durmak istediğiniz de yine tamamen size ve yaşadığınız hayata bağlı olarak şekillenecektir. Evinizde daha fazla alana sahip olmak için minimalist olmaya karar verdiyseniz fazlalık eşyalarınızdan kurtulmak size yeterli gelebilir. Ama eğer amacınız eşyalara bağımlı olmadan dünyayı gezmekse, tüm eşyalarınızı tek bir valize sığdırmak isteyebilirsiniz.


Alışverişi bırakmak ya da bırakmamak, işte bütün mesele bu.

Minimalist olmak istiyorsanız, elinizdeki eşyalardan kurtulmaktan daha da önemli bir şey var; o da çok gerekli durumlar dışında alışveriş yapmamak. Hayatımızın her alanında bizi baştan çıkarmak ve ürünlerini satmak isteyen binlerce markanın reklamlarını, pazarlama stratejilerini görmezden geldiğimizde ve çılgınlar gibi alışveriş yapmadığımızda zaten evimizde ve hayatımızda ister istemez bir alan yaratmış oluyoruz. Mesela elinizde çok fazla kozmetik ürün varsa, onlar bitmeden yenisini almayın ve elinizdeki ürünleri gerçekten bitene (ya da son kullanma tarihleri bitene) kadar kullanın. Sadece çok gerekli olan şeyler için alışveriş yapmaya başladığınızda, alışverişi bir boş zaman geçirme aktivitesi olarak görmekten de vazgeçecek ve size kalan o vakti daha çok sevdiğiniz şeyler için kullanabileceksiniz.


Belki özendiğiniz, istediğiniz sadeliğe ulaşmanız aylar veya hatta yıllar alacak ama sonuç olarak minimalizm sadece evinizle sınırlı kalmayacak, hayatınızdaki kaosu azaltarak daha mutlu ve üretken olmanızı sağlayacak. En azından benim nihai hedefim bu yönde. 

Bu yazı sizin için yararlı olduysa paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın.


Bunlar da ilginizi çekebilir:

9 Alışkanlıkla Evde Daha Mutlu Hissetmek

Erteleme Alışkanlığından Kurtulmanın 14 Yolu

Minimalizm Nedir? Ne Değildir?

Etik Tüketim || Bilinçli Bir Tüketici Olmak için 10 İpucu

Daha İyi Yaşam Rehberi

Yetişkinler Dünyasında Hayatta Kalma Rehberi

15 Madde İle Etkili Zaman Yönetimi Önerileri

Minimalist Moda ve Stil Önerileri

Hedeflerinize Ulaşmak İçin 10 Motivasyon Önerisi

Evinizi ve Hayatınızı Düzene Sokacak 30 Günlük KonMari Programı 

Daha İyi Uyku İçin Öneriler

Minimalist Dekorasyon Fikirleri

Eat Clean || Sağlıklı Beslenme Önerileri

You Might Also Like

7 yorum

 1. Evimde bir eşyanın ikincisi asla olmaz. Elimdeki ürünler bitmeden alışveriş yapmamayı da öğrendim. Fazla eşya her zaman köleliktir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum, özellikle taşınma dönemimde bunu çok iyi anladım. Yorum için teşekkürler :)

   Sil
 2. Yazıyı sevdim. Fotografta biraz minimalism etkisinde. Göstermek istediğiniz neyse onu kadraja alırsınız. Yardımcı ögeler onun rolünü çalmamalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazıyı beğenmenize sevindim, yorum için teşekkürler :)

   Sil
 3. Sadeliği seven bir insanım. Kalabalık moralimi bozar ama çokta düzenli bir insan değilimdir üşengeçlik var biraz:)) ama hep dikkat etmeye çalışıyorum:))) önerileriniz için teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah o üşengeçlik bende de var maalesef! Ama yine de dediğiniz gibi dikkat etmek gerek. Yorumunuz için ben teşekkür ederim :)

   Sil
 4. Minimalizmin, dekorasyondan sürdürülebilir modaya birçok alandaki yansımalarına sıklıkla rastlayabiliriz. https://www.tarz2.com/az-coktur-sadelik-mutluluktur

  YanıtlaSil