iPhone Saklama Alanım Doldu! Ne Yapmalıyım?

06:04

iPhone telefonunu fotoğraf çekmek ve müzik dinlemek için kullananlardan biri misiniz? O zaman muhtemelen yetersiz saklama alanı uyarısı görmeye (hatta görmemezlikten gelmeye) alışkınsınız.Bugün size iPhone cihazınızda daha çok saklama alanı açmak için öneriler ve ipuçları vereceğim.Vereceğim ipuçları, benim kullanıp deneyimlediğim ve işime yarayan yöntemler. Eklemek istedikleriniz varsa her zaman yorum olarak yazarak bu yazıya destek olabilirsiniz.

1- Öncelikle cihazınızın ve bulut hafızasının (Apple cihazlardan bahsettiğimiz için iCloud hesabınızın) ne kadar saklama alanı olduğunu öğrenerek işe başlayın. Şuanda kullandığınız alanın gigabyte olarak karşılığına, ne kadar boş alanınızın kaldığına ve saklama alanını en çok neyin/nelerin doldurduğuna bir göz atın.

Ayarlar > Genel > Saklama Alanı / iCloud Kullanımı


2- Eski yedeklemelerden kurtulun. Telefonunuzda yer açmanın en kolay ve çabuk yolu eski yedeklemelerinizden kurtulmaktır. Eğer ihtiyacınız yoksa iCloud'taki yedeklemelerinizden kurtularak yeni fotoğraf ve müzikleriniz için en hızlı şekilde yer açabilirsiniz.

Ayarlar > Genel > Saklama Alanı / iCloud Kullanımı > Alanı Yönet
3- Uygulamalarınızı akıllıca seçin. Çoğu uygulama, verileri otomatik olarak iCloud hesabınıza kaydeder, böylece telefonunuz kaybolursa ya da bozulursa, rehberiniz ya da fotoğraflarınız gibi önemli bilgilerinize bulut hesabınızdan tekrar ulaşmanıza imkan sağlar. Ama her gün burcunuzu okuduğunuz uygulama ya da Tinder hesabınız için iCloud hafızanızı doldurmasanız da olur.

Size önerim, sadece sizin için önceliği olan uygulamalardaki verilerinizi bulut hesabınıza kaydetmeniz. Nasıl mı?

* Ayarlar > Genel > Saklama Alanı / iCloud Kullanımı

* iCloud kısmının altındaki Alanı Yönet'i seçin.

* Kullandığınız cihazı seçerek, hangi uygulamaların saklama alanınızı doldurduğunu görün.

* Silmek istediğiniz veriler için uygulamanın adına tıklayarak açılan sayfada Düzenle'yi seçin.

(Bu adım uygulamanızı değil, uygulamanızın yedeklenmiş verilerini siler. Yedeklemeye ihtiyaç duymadığınız verilerinizi silin.)


4- Eski mesajlarınızı silin. Eğer çok fazla mesajlaşan biriyseniz, mesajlarınızın telefonunuzda ne kadar süre kayıtlı kalacağına dair bir süre kısıtlaması koyabilirsiniz. Fabrika ayarlarında bu süre  "Sonsuza Dek" olarak seçilidir ve siz bunu değiştirmediğiniz sürece telefonunuzdaki tüm mesajlaşmalar her zaman kaydedilir. Bu seçeneği "1 Yıl" ya da "30 Gün" olarak değiştirmeniz size boş alan kazandıracaktır.

Ayarlar > Mesajlar > Mesajları Tut > 30 Gün


5- Live (hareketli) fotoğraf çekmeyi bırakın. Evet, live özelliği ile çok minnoş fotoğraflar çekebilirsiniz, ama bir live fotoğraf telefonunuzda normal bir fotoğrafın neredeyse iki katı kadar yer kaplıyor. Dolayısıyla bu özelliği kapatmak, çektiğiniz her fotoğrafın cihazınızda daha az yer kaplamanızı sağlayacak.

Kameranızı açın, ekranın en üstünde ortada yer alan yuvarlağa basın. Yuvarlağın sarı renkli olması bu özelliğin açık, beyaz renkli olması ise kapalı olduğunu gösteriyor.6- Kullanmadığınız uygulamaları silin. Bir ara çok popüler olduğu için indirip artık oynamadığınız oyunlar veya uygulamaları hatırlıyor musunuz? İşte onlardan bahsediyorum. Telefonunuzda yer alan her uygulama hem telefonunuzdaki hem de iCloud hesabınızdaki alanda yer kaplar. Eğer bir aydan uzun süredir kullanmadığınız bir mobil uygulama varsa, hiç durmayın hemen silin. Nasıl olsa, istediğiniz zaman tekrar indirebilirsiniz.

Silme işlemi için;

Uygulamanın üzerine, uygulama ikonu hareketli bir hale gelene kadar basılı tutun. Sonrasında, uygulamanın köşesinde yer alan çarpı işaretine tıklayın.
7- Arama geçmişinizi temizleyin. Hani fotoğraf çekmek isteyip de tek bir fotoğraf çekecek kadar bile alanınızın olmadığını anlayıp yıkıldığınız o an var ya? İşte arama geçmişinizi silmek, o fotoğrafı çekmenize imkan sağlayacak.

 Ayarlar > Safari > Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil


8- WhatsApp konuşmalarınızı silin. WhatsApp gruplarından gelen videolar, fotoğraflar ve ses kayıtları oldukça fazla alan kaplar. Telefonunuzda biraz daha saklama alanı açmak isterseniz, WhatsApp mesajlarınızı silebilir, böylece bir kere dinledikten sonra ihtiyacınız olmayan ses kayıtlarından, bir kere izledikten artık gülmediğiniz komik videolardan kurtulabilirsiniz.


9- Fotoğrafları bilgisayarınıza yedekleyin. İhtiyacınız olan tek şey bir USB. En yakın arkadaşınızla çektiğiniz 500 selfie'yi, çocuğunuzun yemek yemesini çektiğiniz birbirine benzeyen 20 videoyu hatıra olarak saklamak isterseniz, bir USB ile bunları bilgisayarınıza aktarabilirsiniz. Böylece yeni anılar yaratmak için yer açmış olursunuz.


10- Tüm bunları yaptıysanız ve hala saklama alanınız yeterli gelmiyorsa, ayda 4 TL gibi bir fiyata iCloud alanınızı 10 kat genişletebilirsiniz. Hatta abartıp bu alanı 2TB'a kadar büyütmek de mümkün.
Evet, aylık maaşımız değerindeki telefonlarımızı kullanmak için para vermek çok da güzel bir şey değil, ama bazen anılarımızı saklamak ya da daha verimli çalışabilmek için bu bir gereklilik oluyor.

Saklama alanınızı yükseltmek için yapmanız gereken ise,

Ayarlar > Genel > Saklama Alanı / iCloud Kullanımı > iCloud Saklama Alanı > Alanı Yönet > Saklama Alanı Planını DeğiştirDaha fazla bilgi için Apple'ın çözüm önerilerine göz atabilirsiniz.

https://support.apple.com/tr-tr/HT201656Hemen gitme! Bu yazılar da ilgini çekebilir:

En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları


You Might Also Like

0 yorum